Републички педагошки завод ће у школској 2020/21. години, у свим основним школама Републике Српске, провести екстерно вредновање постигнућа ученика 9. разреда из Српског језика и Математике.
Циљ екстерног вредновања је утврдити ниво знања, умијења и вјештина којима су ученици овладали на крају основне школе; утврдити процедуре екстерног вредновања ученичких постигнућа низом задатака објективног типа; провјерити прихваћеност екстерног вредновања ученичких постигнућа од стране школа (наставника и ученика) и укупне јавности.
Завод је у сврху припреме ученика за екстерно вредновање постигнућа, припремио Каталоге испитних задатака из Српског језика и Математике.
Збиркa задатака из Математике >> преузмите овдје
Збиркa задатака из Српског језика >> преузмите овдје
ПРОФЕСИОНАЛНА ОРИЈЕНТАЦИЈА
Како изабрати добру средњу школу?
Ближи се крај основне школе за деветаше. Коју средњу школу уписати, главна је тема разговора ових ученика и њихових родитеља. Сви који су прошли овај период знају колико може бити стресан и колико је тешко донијети одлуку, а не погријешити.
Када дјеца знају чиме желе да се баве, онда и родитељи имају бригу мање. Међутим, то често није случај па дијете или баш не зна шта би или је неодлучно јер има више жеља. У оваквим ситуацијама од велике помоћи је професионална оријентација. Ова професионална помоћ се састоји из три дијела: психо-теста, савјетовања и професионалног информисања.
Професионална оријентација полази од упознавања личних карактеристика ученика, његових способности, интересовања и реалних могућности образовања и запошљавања, настојећи да их на најбољи начин споји у професионалну одлуку. Тестирање раде акредитоване установе и појединци, aли се овакве врсте тестирања не раде у основној школи. На интернету се могу наћи разни примјери тестова професионалне информисаности, тестова способности и тестова којима се испитују разне особине личности.
Немојте се поуздати у те тестове! Они нека вам послуже за забаву. Процјену помоћу тестова, те добијање више информација о личности и способностима врше искључиво професионалци – психолози, а резултати се саопштавају усмено особи која се подвргла тестирању.
Зашто је важно изабрати занимање које је у складу са нашим способностима, интересовањима и у складу са потребама тржишта рада? Добар избор будућег занимања важан је зато што се раду посвећује много времена: 8 сати дневно, 5 дана седмично, 35-40 година живота.
Због тога треба да изаберемо занимање којим ћемо бити задовољни и које ћемо добро и успјешно обављати. То је јако тешко, те се велики број људи при избору занимања нађе у раскораку између снова и жеља с једне стране и стварности у којој живи.
УПОЗНАЈ СЕБЕ!
При избору занимања веома је важно: добро упознати себе,преиспитати своје способности, своје јаче и слабије стране, као и сопствене могућности. Људи се међусобно веома разликују и сваки човјек има своје јединствене особине. Три врсте особина које су битне за избор будућег занимања су вриједности, интереси и способности.
Вриједности су темељни циљеви које појединац жели остварити у животу. Неки људи вреднују и желе богатство, други цијене моћ и утицај на друге људе, трећима је важно да помажу другим људима... Темељни циљеви појединца нису увијек јасни, али се у начелу исказују у ставовима и понашању. Јасан и искрен увид у властите вриједности омогућава зрелији избор занимања. Размислите зато о својим животним циљевима, одредите своју вриједносну хијерархију и водите о њој рачуна кад бирате своје занимање.
Интереси су трајнија занимања појединца за одређене активности. Они могу бити различити, али се најчешће разврставају према садржају. Тако можемо говорити о интересима за технику и машине, природне науке, друштвене науке, умјетност, економију и сл. На још ширем плану, може се уочити да се неки људи претежно занимају за физичке и практичне активности, неки за ствари, други за људе. И сам израз „занимање“ подсјећа нас на то да би се човјек требао бавити управо оним што га занима. Да би то могао и остварити, мора добро упознати своје интересе. Размислите зато о свим стварима и активностима које вас занимају, попишите их, сврстајте у сродне групе и установите ваше доминантне интересе.
Интерес за одабрано занимање није довољан за успјех у раду. Успјех зависи и од способности појединца, које не морају бити у складу са његовим интересима.
Способности су темељне човјекове особине. Оне одређују домет појединца у некој активности. Способности могу бити интелектуалне (нпр. способност расуђивања, рјечитост, способност памћења...) ,
моторичке (нпр. брзина реаговања, физичка снага, спретност у мануелном раду...) или сензорне (нпр. оштрина вида, осјетљивост на додир...) Свако занимање тражи свој склоп способности.
Што су способности усклађеније с особинама које занимање захтијева, то је већа вјероватност да ће појединац уз мање напора постизати већи радни учинак, имати мање незгода на раду и да ће, уопштено, бити задовољнији.
Проучите своје способности, уочите своје предности и недостатке. Ваш досадашњи успјех у школи, лакоћа којом рјешавате различите школске задатке, успјех у спортским и другим активностима могу вам помоћи да процијените своје домете и ограничења.
Упознати себе значи, дакле, упознати своје вриједности, интересе и способности. Питајте и друге људе који вас познају да вам кажу како вас виде и тако употпуните слику о себи.
Поред себе, потребно је добро упознати и своје будуће занимање, односно, који су захтјеви занимања, у којим условима се ради, потребно образовање, на који начин се ради, те какве су перспективе занимања које вас интересује. Познато нам је да у данашњем времену избор занимања није више „избор за цијели живот“, али избор занимања без претходног информисања може да буде исхитрен и да води незадовољству, губитку времена и новца.
Које грешке најчешће чинимо при избору занимања?
- Погрешно процјењујемо себе и своје могућности
- Не правимо разлику између интересовања и способности за одређено занимање
- Немамо довољно информација о свијету рада и о занимањима
- Допуштамо да други доносе одлуке умјесто нас
- Незаинтересовани смо (одлуку доносимо у посљедњи тренутак, препуштамо све случају)
- Бирамо школу за коју мислимо да је лака.
5 корисних савјета:
- Нема добре одлуке уколико она не одражава жеље, способности, интересовања, као и реалност образовања и запошљавања.
- Чувајте се наглих, импулсивних, емотивних одлука које се тичу професије.
- Не поводите се за туђим одлукама, типа најбоља другарица или друг иде у ту школу, па ћу и ја.
- Упознајте се са свијетом рада. Дјеца треба да знају чиме се одрасли баве, да разумију шта су радне обавезе, радно вријеме, годишњи одмор, плата, порези и сл.
- Родитељи не треба да намећу дјетету избор, али ни да буду незаинтересовани. Родитељи су важан потпорни стуб који треба да подржава дијете да самостално размишља и доноси одлуке.
На интернету постоје многобројне странице на којима можете пронаћи више информација битних за даље школовање, а такође и упитнике који се односе на професионална интересовања и склоности појединца. Неки од линкова који би вам могли бити од користи:
За све потребне информације и помоћ можете се обратити педагошкој служби школе.
Детаљна упутства и информације везане за упис у средње школе у Требињу биће објављене почетком априла 2015.год.