6.март - Европски дан логопеда, односно логопедије (Фото)
Детаљи
Логопедија је наука која се бави третманом поремећаја гласа, говора, језика, гутања, слушања,читања, писања, рачунања и осталих комуникацијских поремећаја. Логопед се бави превенцијом, проучавањем и отклањањем говорно-језичких поремећаја. Спроводи логопедске третмане и врши едукативни и савјетодавни рад са родитељима и наставницима. Логопед се бави писањем, кроз развој графомоторике и учење правилног писања слова, вјежбама за лијеп рукопис...
Читање је још један аспект језика којим се логопед бави. Под тим се подразумјева усвајање препознавања слова, савладавање технике читања, разумијевање прочитаног и препричавање.
Логопед у нашој школи, Рада Мазић, највише се бави корекцијом неправилног изговора, односно дислалијом. Чак 60% првачића има потребу за логопедским третманом због неправилног изговора. Поред дислалије, код старије дјеце присутно је и муцање, поремећај читања и писања.
Дијете до поласка у школу треба да артикулише све гласове матерњег језика. Уколико ипак то не постигну до поласка у школу, логопед је ту да заједно отклоне језичке тешкоће , те кроз занимљиве логопедске третмане уче се правилном изговору гласова, усвајања гласовне анализе и синтезе, које представљају услов за усвајање читања и писања.